Hledám

Nejrychlejší hledání práce

Mobilem si najdeš práci hned! Stále aktuální nabídky práce na Prace.mobi

5 tipů, jak vylepšit nudný životopis

Představte si, že jste personalista a před vámi leží desítky životopisů. Za každým z nich je jedinečný člověk, který je možná tím, koho hledáte pro vaší nabídku práce, ale podle obsahu životopisů je většina podobná jeden druhému. Jednotlivé uchazeče o danou pracovní pozici totiž reprezentuje jen pár suchých odrážek a dat a jejich životopisy se od nich nijak neliší. A potom mezi nimi narazíte na jeden životopis, který je něčím jiný. Zaujme vás, vy si ho zapamatujete a člověku, který ho poslal, se podaří to, o co se snažil: zapůsobí na vás a vy ho pravděpodobně pozvete na osobní pohovor, což zvyšuje čanci na získání práce

Chcete, aby byl váš životopis tím jedním, který personalistu zaujme mezi desítkami dalších a dostanete vysněnou práci? Zapomeňte na strohý a neosobní životopis. Vylepšete ho podle našich pěti tipů!

1. TIP: Originální grafická úprava životopisu

Většina životopisů jsou jen strohé odrážky nebo v lepším případě vyplněné šablony, které nabízí Word. Takové životopisy vypadají všechny stejně a na první pohled ničím nezaujmou personalistu. Zkuste ten svůj pojmout trochu jinak! Upravte ho nejen tak, aby se dobře četl a byl přehledný, ale aby i upoutal pozornost personalisty, který má za úkol vybrat vhodné kandidáty pro danou nabídku práce.

Samozřejmě všeho moc škodí. Životopis musí vždy působit vkusně a profesionálně, takže zapomeňte na obrázky, smajlíky a další dětinské prvky.

2. TIP: Přidejte fotku

Fotografie se v životopisech začíná stále výrazněji prosazovat, je ale nutné vědět, jak na ni. V ideálním případě si nechte udělat profesionální fotografie přímo pro tento účel, rozhodně k životopisu nepřipojujte fotografie z oslav, rodinných setkání nebo dovolené u moře.

Vaše fotografie by měla vypadat profesionálně, ale ne škrobeně. Upravte se, oblečte se jako na pracovní pohovor nebo první den do práce a nezapomeňte se do objektivu usmát. Se správnou fotkou si vás personalista snadněji zapamatuje a přiřadí si váš životopis ke konkrétnímu člověku – k vám.

3. TIP: Co dělá vás vámi? Koníčky!

I koníčky a zájmy je možné do životopisu zapracovat. Díky nim personalista firmy, do které se hlásíte, uvidí, co vás baví, představí si vás jako skutečného člověka a zároveň si udělá představu o tom, jestli budete zapadat do jeho pracovního týmu.

Originální koníčky vás odliší od ostatních, samozřejmě na nich ale nemůžete postavit celý životopis. Umístěte je ke konci životopisu a nechte na personalistovi, jestli jim bude věnovat čas. Plusem pro vás jistě budou koníčky související s pozicí, o kterou se ucházíte. Čtení knihy je jistě zajimavé ale moc nevypovídá o tom, co děláte ve volném čase. Spíše se zaměřete na sport nebo koníčky související s nabídkou práce na kterou se hlásíte.

4. TIP: Buďte struční

Rozepsat v životopise každou předchozí pracovní pozici zní jako dobrý nápad, ale pokud se vám životopis roztáhne na několik stránek, je to špatně. Personalista, který bude váš životopis posuzovat, nemá čas se věnovat jen vám. Proto mu usnadněte práci a větší prostor věnujte jen pozicím a zkušenostem, které souvisí s prací, o kterou se ucházíte. U souvisejících pozic je ale žádoucí doplnit pár informací navíc.

5. TIP: Uzpůsobte životopis konkrétní pozici

Nejen motivační dopis, ale i životopis je třeba vytvořit pro každou pozici nový. Neznamená to, že si v něm máte vymýšlet, ale pro každou pracovní pozici zdůrazněte ve svém životopise to, co s ní souvisí. Některé předchozí pozice, které nemají s tou, o kterou stojíte, nic společného, můžete i vynechat. Jednoduše životopisem ukažte, že jste profesionál v tom oboru, ve kterém chcete pracovat, a nezahlcujte personalistu zbytečnými informacemi.