Hledám

Nejrychlejší hledání práce

Mobilem si najdeš práci hned! Stále aktuální nabídky práce na Prace.mobi

Jak se připravit na pracovní pohovor

Pracovní pohovor je pro většinu těch, kdo hledají novou práci nutností. Sebeprezentaci u zaměstnavatele před nástupem do nového zaměstnání musejí absolvovat všichni, kdo chtějí práci opravdu získat. Téměř každý je před pracovním pohovorem nervózní a v duchu přemýšlí, na co by se ho mohl potenciální zaměstnavatel zeptat a vyvést ho tím z míry. Jak se na pracovní pohovor připravit tak, aby vás nic nezaskočilo?

  1. Seznamte se s firmou

Firma, ve které chcete pracovat, má jistě webové stránky. Využijte toho a pročtěte si je. Najděte si, čím přesně se firma zabývá, v čem je lepší než ostatní, s kým spolupracuje. Uděláte si tak obrázek o tom, kde byste v případě úspěchu na osobním pohovoru pracovali, a navíc se připravíte na některé záludné otázky. Otázka „Co víte o naší firmě?“ nemůže připravené znervóznit!

Zjistěte si také, co je na firmě zajímavé a čím se liší od konkurence. Má nějaký zajímavý produkt? Pracuje s moderními technologiemi? Zaměstnává odborníky z České republiky i zahraničí? Najděte si něco, co vás zaujme a osloví. Může se stát, že se vás na pohovoru zeptají, proč chcete ve firmě pracovat a čím vás nabídka práce zaujala. Tato otázka vás nesmí zaskočit!

  1. Ujasněte si, co můžete nabídnout

„Proč bychom měli ze všech kandidátů vybrat zrovna vás?“ Je velmi pravděpodobné, že vám bude na pohovoru položena obdobná otázka. Co odpovíte? Ujasněte si, čím byste byli pro firmu přínosem. Co máte a ostatní ne? Zkuste odsunout stranou všechny obecné vlastnosti, neříkejte, že jste spolehliví nebo pracovití. Věřte si a uveďte to, v čem jste opravdu dobří. Sebevědomí je (ve zdravé míře) plus.

  1. Zjistěte si platové možnosti

Většinu uchazečů o pracovní pozici znejistí otázka, jaký plat by si představovali. Jak to udělat, abyste si neřekli o částku přemrštěnou, nebo se naopak nepodhodnotili? Zkuste si dohledat, jaký je obvyklý plat na pozici, na kterou se hlásíte. Na internetu existují stránky, které vám ukážou průměrný plat profese.

Ceníte si svých schopností na víc, než je průměrný plat? Řekněte to! Bude na firmě, jestli dokáže za zkušenosti a odbornost nabídnout odpovídající ohodnocení.

  1. Přemýšlejte

Zamyslete se nad tím, jaké otázky by mohly na pracovním pohovoru padnout, a zkuste si na ně odpovědět. Chybí vám k odpovědi nějaké informace? Dohledejte si je! Možná tak přijdete na něco, na co byste se ve stresu zapomněli připravit.

Zároveň vás jistě napadnou otázky. Napište si je, nebo si je zapamatujte, a na pohovoru se nebojte zeptat. Zaměstnavatel uvidí, že máte o nabídku práce a jeho firmu skutečný zájem, a jistě vaše dotazy rád zodpoví.

  1. Vhodně se oblečte

Na pracovní pohovor je nutné zvolit formální oblečení, ať se to uchazečům o práci líbí, nebo ne. Pánové nic nezkazí oblekem s košilí a kravatou, dámy kostýmkem, sukní nebo kostýmkovými kalhotami s halenkou a podobně. Dbejte i na obuv, a to nejen na její vhodnost, ale i čistotu. To, co si na sebe na pohovor oblečete, vytvoří zaměstnavateli první dojem o vás. Je jen na vás, jaký bude.

Pozor, všeho moc škodí. Uvědomte si, že jdete na formální schůzku, ne do divadla. Proto volte střízlivější kombinace.