Hledám

Nejrychlejší hledání práce

Mobilem si najdeš práci hned! Stále aktuální nabídky práce na Prace.mobi

Jak získat práci po škole?

Dnes už zdaleka neplatí, že je vysokoškolské vzdělání výsadou poměrně malé skupiny lidí, a s větším počtem vysokoškoláků nepřímo úměrně klesá nabídka práce a tím i možnost uplatnění, která se absoloventům vysokých škol po škole nabízí. Toto je záležitost především humanitních oborů, ale nejen jich. Firmy při pracovních pohovorech preferují uchazeče s praxí, kterou absolventi získávají velmi těžko. Níže se pokusíme odpovědět jak se získává práce ihned po škole.

  1. Neusněte na vavřínech.

Máte vystudovanou školu a před jménem titul? Gratulujeme, to ale není všechno! Nečekejte, že si vás práce najde sama, hledejte, vzdělávejte se a získávejte praxi. Na té je nejlepší začít pracovat už během studia, v takovém případě máte před svými spolužáky významný náskok.

  1. Buďte ve střehu.

Sledujte pracovní portály a weby pro vás zajímavých firem a nejen to! Často se vyplatí zaslat nebo donést životopis a motivační dopis do firmy, kde chcete pracovat, i když zrovna zaměstnance neshání. Ukážete tak svůj zájem a budete po ruce, až se nějaké místo uvolní.

  1. Jděte s dobou.

Dnes se práce nehledá jen na vývěskách a pracovních webech. Na zajímavé nabidky práce můžete narazit i na Facebooku a nově i na LinkedIn. Co je LinkedIn? Speciální sociální síť založená právě za účelem hledání zaměstnání a zaměstnanců. Vytvořte si vlastní profil a vyplňte ho co možná nejlépe, neopomeňte žádnou svou pracovní zkušenost. Možná se na vás štěstí usměje a váš budoucí zaměstnavatel si vás všimne právě na LinkedIn!

  1. Vzdělávejte se.

Získáním titulu nekončí ani vzdělávání. Existují knihy, které vám s hedáním práce pomohou. Pokud vás skutečně zajímá obor, ve kterém chcete pracovat, sledujte možnosti školení a workshopů a neustále si doplňujte znalosti. Absolvované kurzy a podobně můžete zanést do svého životopisu.

  1. Poraďte se s odborníky.

Nejste si jisti podobou svého životopisu a nevíte, jak napsat motivační dopis? Svěřte se odborníkům! Navštivte tímto směrem zaměřené kurzy nebo speciální organizace. Například při Masarykově univerzitě plní tuto funkci Kariérní centrum MU, které neustále pořádá nové workshopy a nabízí studentům a absolventům možnost konzultace životopisu a dalšího.

  1. Nedržte se jen svého oboru.

Není přeci nutné pracovat v tom oboru, který jste vystudovali! Zamyslete se, co vám skutečně jde a baví vás a jděte si za tím bez ohledu na obor, ze kterého máte titul. Odměnou vám bude práce, která nenudí.

  1. Navštěvujte veletrhy.

Veletrhů pracovních možností se po celý rok koná bezpočet. Navštěvujte je, učte se a mluvte se zaměstnavateli. Zároveň budete mít možnost předat zaměstnavatelům svůj životopis a dozvědět se o programech pro čerstvé absolventy, které organizují některé velké společnosti.

  1. Nevzdávejte se.

Když to nevyjde poprvé, vyjde to podruhé. Nebo potřetí, na tom nesejde. Nepřestávejte se ucházet o pracovní pozice a účastnit se pohovorů a výběrových řízení. Jednou se na vás štěstí určitě usměje!