Hledám

Nejrychlejší hledání práce

Mobilem si najdeš práci hned! Stále aktuální nabídky práce na Prace.mobi

Motivační dopis

Nebojte se motivačního dopisu!

Pár rad, jak na dobrý motivační dopis

PRVNÍ ČÁST

Motivační dopis v současné době vyžaduje stále více zaměstnavatelů, uchazeči o zaměstnání se ho ale často bojí. Nejsou si jisti sami sebou ani tím, co by do motivačního dopisu měli napsat, proto se zdráhají reagovat na nabídky práce, kde je vyžadován. Je nutné si uvědomit jedno: motivační dopis je váš přítel, ne nepřítel. Zatímco do životopisu nemůžete zasáhnout tak, aby vaše pracovní zkušenosti a nadšení pro nabízenou pozici vyzněly co nejlépe, motivační dopis vám dává možnost říct zaměstnavateli, proč jste tím, koho hledá. 

Co když neumím psát?

Nevadí! Zaměstnavatel, kterého se chystáte oslovit, pravděpodobně nehledá spisovatele. Váš motivační dopis ho zajímá proto, aby si udělal obrázek, jaký člověk se skrývá za neprůhledným životopisem. To samozřejmě neznamená, že můžete mávnout rukou nad hrubkami. Motivační dopis je vaší vizitkou, proto dbejte na to, aby z něj zmizely všechny chyby dřív, než ho odešlete. Pro kontrolu slov, kterými si nejste jistí, vám může posloužit například internetová jazyková příručka, kterou najdete na prirucka.ucj.cas.cz.

TIP: Piště přirozeně. Formální text sice vyžaduje spisovný jazyk, to ale neznamená, že musíte používat archaismy. Ty nepůsobí sofistikovaně, jak si mnozí lidé myslí, ale často až směšně. Vyhněte se také slovům, se kterými neumíte pracovat, typicky to bývá zájmeno jenž. 

Jak začít?

Jak už slovní spojení „motivační dopis“ napovídá: oslovením. Pamatujte, že nepíšete známému, proto pozdravy jako „Dobrý den!“ nepřipadají v úvahu. V současné době se s takovým pozdravem můžete setkat i ve formální komunikaci, tam ale rozhodně není na místě. Pokud se obracíte na konkrétní osobu, je vhodné oslovení „Vážený pane/ Vážená paní“ a jméno nebo nejvyšší titul osoby, které svůj motivační dopis posíláte. Oslovit konkrétní osobu je skvělý způsob, jak upoutat její pozornost a ukázat, že víte, komu píšete. Konkrétní kontaktní osoba nemusí být uvedena u inzerátu, není ale nic jednoduššího, než si ji vyhledat na webových stránkách firmy.

Pokud nevíte, kdo bude váš motivační dopis číst, nabízí se několik možností oslovení, například „Vážený pane, vážená paní“. 

Chci pro vás pracovat!

Motivační dopis má dvě funkce: ukázat vaši motivovanost pro danou pracovní pozici a zároveň motivovat zaměstnavatele, aby vás pozval na osobní pohovor. Uveďte proto, co vás na pozici, na kterou se hlásíte, zaujalo, čím vám přijde atraktivnější než cokoliv jiného. Nepište obecné a nicneříkající fráze, ty z vašeho dopisu udělají bezcenný a prázdný kus papíru. Věta „Už dlouho bez výsledku hledám práci.“ také žádného zaměstnavatele nenadchne. Sami reagujete na konkrétní pracovní nabídku, to znamená, že vás na ní jistě něco zaujalo. Přesně to patří do motivačního životopisu! Hlásíte se na pozici strojvedoucího, protože odjakživa milujete vlaky? Chcete být programátorem ve firmě, která podle vás produkuje nejlepší počítačové hry na trhu? Řekněte to svému potenciálnímu zaměstnavateli a ukažte mu, jak nadšeného zaměstnance ve vás získá. 

V předchozím textu o psaní motivačního dopisu jste se dověděli, jaké náležitosti je třeba dodržet a jak je možné zaměstnavateli ukázat, že jste nadšení pro práci v jeho firmě. Co dalšího je třeba vědět pro vytvoření skvělého motivačního dopisu? 

Chcete mě?

Už jste ukázali, že je pro vás daná pozice prací snů. Teď to těžší: ukažte, že i vy jste snovým zaměstnancem. Pokud máte zkušenost s podobnou pozicí, popište ji a ukažte, že jste ve svém oboru profíkem. A co když ne? Podívejte se na svůj životopis. Vážně v něm není nic, co by s vámi vybranou pozicí souviselo? Pomoct vám může inzerát, na který reagujete, a to, co od vás vámi oslovovaný zaměstnavatel očekává. Jistě jste už v minulosti pracovali na pozici, která některou z očekávaných schopností a dovedností vyžadovala! To vám postačí k tomu, abyste vašemu potenciálnímu zaměstnavateli dokázali, že umíte to, co je pro danou pozici potřeba. Můžete zmínit i různé kurzy, kterými jste se vzdělávali, popřípadě soutěže, které s požadovanými dovednostmi souvisí. Zaměstnavatele pravděpodobně nemusí zajímat okresní soutěž dobrovolných hasičů, ale o umístění na Středoškolské odborné činnosti a dalších prestižních soutěžích se rozhodně nestyďte zmínit.

Je na vás, jak sami sebe prodáte! 

Buďte sebevědomí…

…ale ne arogantní. Když se snažíte vyzdvihnout své přednosti a nabídnout ze sebe zaměstnavateli to nejlepší, můžete lehko sklouznout k všeználkovsky působícímu textu. Proto se pokuste přečíst si po sobě svůj motivační dopis z pohledu nezúčastněné osoby.

Nebojte se působit sebevědomě a buďte hrdí na to, co můžete zaměstnavateli nabídnout. Aby uvěřil, že jste tím nejvhodnějším kandidátem na danou pozici, musíte tomu uvěřit i vy sami.

V závěru motivačního dopisu se nestyďte přiměřeně vyjádřit víru ve vlastní úspěch například větou „V případě Vašeho zájmu se budu těšit na osobní pohovor.“ 

Kreativní motivační dopis?

U motivačního dopisu musíte mít vždy na paměti, že jde o prvek formální komunikace, proto může přemíra kreativity škodit. Záleží ale na pozici, na kterou se hlásíte. Přespříliš originální motivační dopis není vhodný, pokud se ucházíte o místo bankovního úředníka. Jestli vás ale zaujala pozice, kde by byla kreativita vaším denním chlebem, můžete popustit uzdu fantazii a vytvořit dopis, který vás odliší od ostatních uchazečů.