Hledám

Nejrychlejší hledání práce

Mobilem si najdeš práci hned! Stále aktuální nabídky práce na Prace.mobi

Neskočte při hledání práce na lep podvodníkům!

Hledáte nabídky práce na pracovních serverech na internetu? Pak jste už možná narazili na inzerát s obsahem jako: Snadný výdělek, měsíčně až 40 000! Nejedná se o žádný podvod, napište nám a my vám pošleme další informace. Pozornější člověk zbystří a začne za inzerátem tušit podvod. Nezaměstnaný je ale ve stresové situaci a snaží se najít jakoukoliv nabídku práce pokud možno ihned, proto může být jeho ostražitost snížena. Toho zneužívají podvodníci, kteří vás místo slibované práce okradou o peníze. Na co si dávat pozor, abyste jim neskočili na lep?

Nabídka práce obsahuje nepravděpodobné výdělky. Slibuje inzerát desetitisíce při pár hodinách práce týdně? To by mělo probrat i ty nejdůvěřivější. Neexistuje firma, která by od svého zaměstnance neočekávala pracovní výkon a platila ho, aniž by hnul prstem. Tato představa sice může být pro některé lákavá, ale asi každému musí dojít, že je nereálná.

Minimum informací v inzerátu a věta typu: Více informací pošleme zájemcům e-mailem. Podobné věty můžete v pochybných nabídkách práce najít často. Pokud se ale inzerent zdráhá napsat veřejně a na rovinu, jakou práci nabízí, je to víc než podivné. Firmy nehledají jakéhokoliv člověka, hledají někoho, kdo se na nabízenou pracovní pozici hodí a bude schopen ji vykonávat kvalitně. Žádný personalista nemá čas probírat se desítkami e-mailů od zájemců o nabízenou pracovní pozici a každému zvlášť vysvětlovat, jakou práci nabízí. Jestli nabídka práce neobsahuje alespoň základní popis nabízené práce a požadavky an uchazeče, dejte si pozor, pravděpodobně něco není v pořádku.

Jakmile po vás někdo chce jakoukoliv finanční částku, dejte ruce pryč, ať má částka sloužit k úhradě čehokoliv. Podvodníci často požadují peníze za zaškolení, školicí videa, vzorky výrobků a podobně. Protože je ale zaměstnancovo zaškolení v zájmu firmy, není důvod, proč by mu za něj firma měla něco účtovat. Ať jde o jakoukoliv částku, nikdy nikomu nic neplaťte!

Neseriózní jednání

Podvodníky můžete poznat i podle jejich jednání se zájemci o nabízenou nabídku práce i těmi, kdo se snaží na možný podvod poukázat. Pochybné nabídky práce se často objevují i na sociálních sítích, kde se inzerenti neváhají ostře pustit do uživatelů, kteří ostatní nabádají k opatrnost. Tak by rozhodně seriózní zaměstnavatel jednat neměl! I slušná firma se samozřejmě může setkat s odpůrci, nikdy by je ale neměla urážet a ke své obhajobě by měla použít jasné a platné argumenty.

Pokud narazíte na inzerát s nabíkou práce, který se vám nezdá v pořádku, zkuste si na internetu vyhledat ohlasy ostatních. Tak často můžete odhalit podvodníky dřív, než je kontaktujete. Pokud se ale rozhodnete na inzerát reagovat a zjistit podrobnosti, buďte ostražití, nenechte se k ničemu přinutit a nikdy nepodepisujte nic, s čím nesouhlasíte!