Hledám

Nejrychlejší hledání práce

Mobilem si najdeš práci hned! Stále aktuální nabídky práce na Prace.mobi

Práce na dálku nadchne zaměstnance i zaměstnavatele

Přestože se takzvaný home telework, neboli práce z domova, stal diskutovaným tématem nejenom Evropské Unie, ale i České republiky, v současné době mají zaměstnavatelé z tohoto typu práce určité obavy. To se však o zaměstnancích rozhodně říci nedá. A jaká rizika a výhody sebou tento typ práce nese, se teď společně podíváme.

Zákoník práce uvádí práci na dálku jako možnou variantu a zaměstnancům dokonce dovoluje rozvrhnout si pracovní dobu. Pracovník však nemá nárok na mzdu za práci přes čas ani příplatek za práci ve svátek. Stejně tak se na něj nevztahují prostoje, způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy.

Zavést tento typ práce rozhodně nemůže každý zaměstnavatel, vždy totiž záleží na typu práce a povaze pracovních úkonů. Někteří manažeři mají z vytvoření nových strategií určité obavy a je nutno počítat s tím, že tato práce není vhodná ani pro všechny zaměstnance.

Rizika práce na dálku

Všechno má své pro a proti a jinak tomu není ani zde. Přes veškeré výhody, jako je úspora času, místa a neomezeného výběru pracovníků napříč Českou republikou a dalšími státy se najdou i rizika, jenž mohou činnost firmy razantně ovlivnit. Je to právě problém s ochranou dat. V mnoha případech hrozí jejich zneužití, je tedy nutné řešit šifrování dat, jejich zálohování a podobné činnosti. Dalším rizikem jsou samotní manažeři, kteří ztrácejí přímou kontrolu nad svými podřízenými.

Doporučujeme

Ať už jste v kůži zaměstnance či zaměstnavatele a řešíte otázku práce na dálku, neváhejte si přečíst knihy, jenž se touto tématikou zabývají. Například kniha jenž má příhodný název Práce na dálku Zn.: Kancelář zbytečná a je vhodná nejenom pro manažery, kteří se chystají tuto strategii uplatnit, ale hodí se i pro samotné zaměstnance, uvažující o práci z domova. Kniha obdržela již mnoho pozitivních ohlasů a pomohla už mnoha pracovníkům. Pokud chcete být jedním z nich, na nic nečekejte a přečtěte si tuto i další knihy, jejíž autoři věří, že práce bez kanceláří má budoucnost.