Hledám

Nejrychlejší hledání práce

Mobilem si najdeš práci hned! Stále aktuální nabídky práce na Prace.mobi

Práce v call centru – klady a zápory

Jistě se vám denně stává, že při hledání práce narážíte na pracovní místa nebo brigády, jejichž názvy vás v prvním okamžiku doslova nadchnou. Řeč je o pozicích jako administrativní pracovník, specialista prodeje, pracovníci v zákaznických kontaktních centrech, konzultant nebo talesales specialista. Máte-li povědomí jaké nabídky práce se inzerují, zjistíte z textu inzerátu, že se pravděpodobně jedná o pozici operátora v call centru. V opačném případě to zjistíte, až na samotném pracovním pohovoru.

Mnoho uchazečů bez práce váhá, zda mají práci v call centru vzít, hlavní komplikací bývá, že nemají dostatečnou představu jak taková práce v call centru funguje. Proto vám alespoň stručně práci v call centrech představíme.

Na úvod bychom měli vědět, že existují různé typy call center a že práce v call centru je stará několik desitelí. Ikdyž není tato práce příliš populární, využití call center je zvláště pro velké firmy velmi prospěšné. V České republice se běžně setkáváme s informačním call centrem, které poskytuje například Česká správa sociálního zabezpečení, Integrovaný portál MPSV, Česká pošta a mnoho dalších firem, které tímto způsobem poskytují klientům informace o zboží a službách.

Druhým typem jsou servisní call centra, jejichž cílem je péče o zákazníky, propojená s předprodejní a poprodejní péčí. Nesmíme opomenout ani transakční call centra, jenž nám pomohou v případě řešení komplikací s internetbankingem či telebankingem.

A nakonec to nejhorší, alespoň pro pracovníky na aktivní lince, prodejní call centra. Asi každý z nás ví, k čemu slouží a jaké jsou jejich nevýhody. Pasivní linky slouží k obchodním činnostem, jako přijímání objednávek, změnu či jejich zrušení nebo vyřizování reklamací.

Statistiky call center

Dovolíte si odhadnout, kolik hovorů bylo uskutečněno v roce 2013 přes všechna externí call centra? Jestliže vůbec netušíte, my vám to prozradíme, jedná se o více než 85 milionů uskutečněných hovorů. Všechny tyto telefonáty byly realizovány prostřednictvím sedmdesáti call centrech, jenž zaměstnávají více než 6 000 lidí.

Kolik si zaměstnanec call centra vydělá

Přestože nabidka práce (inzerát) nabízí, že měsíční mzda se leckdy pohybuje od 18 000 do 25 000 Kč, v mnohých případech na takovou částku dosáhnou jen opravdu zkušení pracovníci. To proto, že mzda je tvořena ze dvou částí - fixní a pohyblivé, která je však závislá na výkonu pracovníka. Kolik si tedy zaměstnanec vydělá, se jen těžko odhaduje, protože vždy záleží na konkrétních podmínkách a druhu call centra. Podle aktuálních tabulek průměrných mezd si telefonní operátor vydělá 18 250 korun hrubého za měsíc a telemarketingový pracovník dosáhne až na 19 410 korun průměrné mzdy za jeden měsíc.

Jaké nároky musí operátor splňovat

Zaměstnavatelé obvykle uvádí požadavky jako optimismus, komunikační a prezentační dovednosti, zvládání stresových situací, samostatnost, otevřenost novým věcem, uživatelská práce na PC, příjemný hlasový projev, obchodní dovednosti nebo tah na branku. Je potřeba si uvědomit, že tato práce není pro každého. Doporučujeme každému, kdo má tuto práci zájem, aby si ji vyzkoušel, třeba jen na zkušební dobu nebo jako krátkodobé brigády.

Výhody práce v call centru

Můžete si zvolit pracovní dobu, kolem sebe máte kolektiv pozitivních pracovníků, práce probíhá v čistém a pěkném prostředí, máte možnost ovlivnit výši své mzdy, na tuto pracovní pozici se velmi snadno dostanete a nepotřebujete vzdělání ani kvalifikaci. Pokud se vám tyto podmínky líbí, neváhejte a najděte si svoji pracovní pozici v call centru právě na našich stránkách Atraktivni práce.